02-5381820

היסטוריה

מרכזי  בריאות קהילתיים ירושלים, ומרפאת שיניים "חסדי יצחק"

בשנת 1984 נענו גב' אסתר פרוש ור' יונה ויסלובסקי לבקשתו של האדמו"ר מויז'ניץ, להקים מרפאת שיניים לנזקקים, באיכות גבוהה.

היה זה רעיון חדשני, ומורכב מבחינה לוגיסטית. ביסוד הרעיון היתה מונחת מטרה בלתי אפשרית: טיפולי שיניים באיכות של מרפאה פרטית, אך במחיר של מרפאה ציבורית.

תכנית פיננסית מיוחדת נבנתה, ומהווה היום מודל לתשתית כלכלית נכונה במרפאות החסד. רופאי שיניים ידועים, מומחים בתחומם, נרתמו לרעיון, ובסיעתא דשמיא ובמאמצים עצומים, מה שהיה נראה כבלתי אפשרי, קרם עור וגידים.

בעזרת משכנתא שנלקחה על ידי משפחות המייסדים, ובסיוע תרומות מהפדרציה היהודית בטורונט קנדה וממשפחת רייכמן, קנדה, החלה מרפאת החסד הראשונה בירושלים לפעול.

בתחילה פעלה המרפאה מתוך מבנה מיושן בשכונת הבוכרים בירושלים, ועם התפתחות המקום הוקצה מגרש במרכז ירושלים בחכירה מעיריית ירושלים, עליו נבנה מבנה מודרני המשמש את הפעילות הרבה של המרכזים.

כיום המרפאה פועלת  בבניין החדש ברח' תחכמוני 30 בשכונת גאולה, עם ותק של 26 שנה, ובעזרת 14 רופאי שיניים מהשורה הראשונה, מפעילים 5 כסאות טיפול, ומבצעים למעלה מ 1800 טיפולים בחודש.

המרפאה ממשיכה לגדול ולהתפתח בכדי לעמוד בדרישה המוגברת, והינה גם ספקית שירות של קופ"ח מאוחדת עבור טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 12.

מת"ת – מרכז תנועה ותרפייה

נאמנה לאותו קו מחשבה, המשיכה גב' אסתר פרוש, והקימה בשנת 1996 את מרכז מת"ת – מרכז תנועה ותרפיות.

גב' פרוש זיהתה בציבור החרדי צורך שלא קיבל מענה: טיפולים רגשיים לילדים שאינם בחינוך מיוחד, בריאים בגופם, ולומדים במוסדות חינוך עם ילדים רגילים.

ילדים אילו לא קיבלו טיפולים נחוצים, הן בשל העדר מסגרת מותאמת לצרכי שומרי מצוות, והן בשל העלות הגבוהה של טיפולים מקצועיים.

מת"ת נותנת מענה בשני התחומים, ואף פיתחה גישה הוליסטית ייחודית המתאפשרת רק במקום בו פועלים כל תחומי התרפיה תחת קורת גג אחת.

מת"ת נחשבת היום למובילה בתחומה, ומספקת מאות טיפולים כל חודש.

גב' אסתר פרוש ע"ה ור' יונה ויסלובסקי  ז"ל נפטרו במיטב שנותיהם, אך מפעל חייהם ממשיך לפעול, להתפתח, ולהמשיך את הדרך – דרך החסד וההטבה – שהנחו את המייסדים האהובים.

דגש מיוחד מושם במרפאה על עזרה לחסרי יכולת, באמצעות גיוס תרומות לקרן "נר אסתר" שהוקמה לזכרה של אסתר פרוש ע"ה.

יהי זכרם ברוך

.

.